Jeśli jesteś początkującym traderem, to Idealnie ! Ten artykuł jest dla Ciebie, ponieważ wytłumaczymy dzisiaj wszystko co powinieneś wiedzieć na początku Twojej kariery z Forexem. A więc zapraszamy do lektury.

Pips dla prawie wszystkich głównych par walutowych, pips oznacza czwartą cyfrę po przecinku, czyli  jest tutaj jedną dziesięciotysięczną takiej notacji. Jedynym wyjątkiem wśród głównych par jest japoński jen(za pipsa uważa się 0,0001 (4 miejsca po przecinku), lub 0,01 (2 miejsca po przecinku) dla par z jenem japońskim)

Spread jest podawany w pipsach, jest to różnica pomiędzy cena zakupu, a sprzedaży. Gdzie cena kupna to Bid, zaś sprzedaży Ask. Jeśli spread wynosi 0, oznacza to, że jest to transakcja bezkosztowa. Przykład

BID – 4,7246

Tick to  minimalna zmiana ceny danego intrumentu. Tick to pojedyncza zmiana ceny. Czyli jeśli no w jakimś ruchu zmiana wyniosła 0.00040 to sa to 4 pipsy, 40 punktów, ale 2 ticki.

Bardzo znaczącym pojęciem dla inwestora jest pojęcie lot. Lot określa wartośc kontraktu. Oznacza on transakcje o wartości 100.000 jednostek waluty bazowej. np chcąc zawrzeć transakcję kupna 300,000 euro za dolary to mówimy tutaj o kupnie 3 lotów. Istnieja również mini loty które posiadają wartość 10,000 oraz mikroloty warte 1,000. Tak więc w tej chwili korzystamy z dźwigni finansowej.

Depozyt zabezpieczający jest to kwota niezbędna do przeprowadzenia transakcji będąca ułamkiem łącznej wartości inwestycji czyli np do otwarcia dowolnej pozycji na akcje o wartości 250 tys, depozyt zabezpieczający wynosi 4,5%. Zyski is traty liczone sa wg wartości transakcji. Depozyt zabezpieczający jest to inaczej iloczyn Wartości zlecenia,wymaganego depozytu (%) oraz  kursu pary walutowej.

Depozyt minimalny wynosi 30 % depozytu początkowego. Czyli  wartość rachunku nie może spaść do poziomu 30% depozytu początkowego.  Przykład.

Saldo rachunku jakiegoś inwestora wynosi 5 tys PLN.

4500 jest to depozyt początkowy, oznacza to, iż transakcja zostanie zamknięta, gdy wartość rachunku  spadnie do wartości :

30 % * 4500 = 450 PLN